OpenGL Indir

OpenGL Indir

OpenGL İndir

OpenGL veya “Açık Grafik Kitaplığı”, geliştiricilere 2B ve 3B grafikleri oluşturmak için çok çeşitli işlevler sunar. Büyük ölçüde bir API veya uygulama programlama arayüzü olarak bilinmesine rağmen, OpenGL tek başına her komutun çıktısını belirleyen bir özelliktir.

OpenGL,   2B ve 3B’de vektör grafikleri oluşturmak için açık kaynaklı bir grafik standardıdır  . Çapraz dil Windows uygulamasının çok sayıda işlevi vardır ve milyonlarca uygulamayı geniş bir işletim sistemi yelpazesine getirmede oldukça güçlüdür. OpenGL genellikle, kullanıcılara görüntüleri ve grafikleri işlemek ve oluşturmak için kullanılan çok sayıda işlev sağlayan bir uygulama programlama arabirimi (API) olarak kabul edilir  . Ayrıca platform, Mac OS, BeOS, Linux, OpenStep ve daha fazlası dahil olmak üzere neredeyse tüm işletim sistemlerinde çalışır.

OpenGL nedir?

Khronos Group tarafından geliştirilen OpenGL, açık kaynaklı, çapraz platformlu bir grafik standardıdır. Genellikle bir API olarak kabul edilmesine rağmen, yazılım sadece 3B ve 2B’de etkileşimli grafik uygulamaları geliştirmek için bir dizi özelliktir.

Başka bir deyişle, OpenGL indirmesi  , kütüphanesindeki her işlevin belirli performansını ve nihai çıktısını tanımlar ve açıkça  belirtir . Geliştiriciler, her bir işlevin nasıl çalışması gerektiğine dair pratik çözümler bulmak için bu bilgileri kullanabilir.

OpenGL, uygulama ayrıntılarını paylaşmaz. Nihai sonuçların OpenGL tarafından belirtilenlerle aynı olması koşuluyla, farklı uygulamalara sahip olmak geliştiricilere kalmıştır. OpenGL kitaplıkları tarafından paylaşılan grafik standardı, iki ve üç boyutlu vektör grafikleri oluşturmak ve işlemek için çeşitli şekillerde kullanım alanı bulur.

Etkileşimli uygulamalar geliştirin

1992’den beri OpenGL, etkileşimli ve büyüleyici grafikler geliştirmek için birincil kaynak olmuştur. Bu oluyor  kalitesi ile tanınan  ve bu tür eğlence, tıbbi görüntüleri, yayın, CAD, sanal gerçeklik ve daha fazlası gibi çeşitli endüstrilerde geliştiriciler tarafından kullanılmıştır.

Grafik standardı arayüzü  , uygulama geliştirme alanında maksimum yeniliğe izin veren çok çeşitli görselleştirme ve doku haritalama işlevlerini içerir. Platformlar ve işletim sistemleri tarafından engellenmeyen geliştiriciler, geniş bir uygulama yelpazesini hızlı ve etkili bir şekilde oluşturmak için gücünden yararlanabilir.

OpenGL çok sayıda evrensel avantaj sunar

OpenGL, tek evrensel standart grafik kitaplığı olarak kabul edilir. Dünyanın her yerinden geliştiriciler, tarafsız ve gerçekten açık teknik özelliklerine güveniyor. Ayrıca, yazılımın yedi yıldan fazla bir süredir birden fazla platformda bulunması, kararlılığını sağlamıştır. Arayüz sürekli güncellenir ve yayınlanmadan önce yeni özellikler yol açıkladı olsun, böylece geliştiriciler değişikliklere uyum sağlamak zaman olsun.

Kullanılan bilgisayar veya işletim sistemi ne olursa olsun, OpenGL spesifikasyonları kullanılarak geliştirilen tüm uygulamalar görsel olarak benzerdir. Ayrıca, bu API’yi temel alan uygulamalar, süper bilgisayarlar dahil tüm sistemlerde mükemmel şekilde çalışır, bu nedenle  ölçeklenebilirlik bir sorun değildir .

 

OpenGL Indir

Yazılım aynı zamanda kullanıcı dostudur ve donanımla ilgili bilgilerle birlikte gelir ve geliştiricilerin belirli donanıma özgü özellikler için uygulamalar tasarlamasına gerek kalmaz. Ek olarak, OpenGL ile oluşturulan uygulamalar genellikle diğer kitaplıklardan oluşturulanlardan daha az kod içerir.

Yukarıda bahsedilen faydaların yanı sıra, OpenGL’de büyük miktarda bilgi mevcuttur. Geliştiriciler   , grafik standardı hakkında daha fazla bilgi edinmek için çevrimiçi içeriği, kitapları ve öğreticileri kolayca bulabilirler . Halihazırda çok sayıda kod yazıldığından, ona erişmek ekonomik ve basittir.

Yazılım geliştirme daha kolaydır

OpenGL kurulumu, basit bir çizginin oluşturulmasından karmaşık bir eğimli yüzey oluşturulmasına kadar,  sürekli olarak geliştirme sürecini basitleştirme sürecindedir . Kullanıcılara harmanlama, dönüştürmeler, geometrik ilkeller ve kenar yumuşatma gibi bir dizi özellik sağlar.

Arayüzde bulunan tüm uygulamalar ayrıca Java, C , Fortran, Ada ve C ++ gibi diller için standart bağlara  sahiptir  . Bu uygulamalar tek bir bağlayıcı belgeden gelir ve yalnızca belirli bir dizi testi geçmeleri gerekir.

OpenGL kullanılarak geliştirilen uygulamalar herhangi bir platformda iyi performans gösterdiğinden, daha kısa geliştirme süresi gerektirirler. Dahası, geliştiriciler ek teknolojik ve performans yeniliklerinden yararlanmak için OpenGL uzantılarını kullanabilir.

Arayüz  ,  diğer grafik şirketleri tarafından yayınlanan uzantıları destekler . Uygulamanın üzerinde çalıştığı donanım uzantıyı desteklediği sürece, geliştiriciler onu daha karmaşık grafikler oluşturmak için kullanabilir. Geliştiriciler, harici uzantıları destekleyerek, OpenGL’in onu sürümlerine dahil etmesini beklemek zorunda kalmadan en iyi yenilikleri yapabilir.

OpenGL tüm platformlarda çalışır

OpenGL ile ilgili en güzel şeylerden biri, spesifikasyonlarının yanı sıra, tüm sistemlerde kolayca bulunabilmesidir. Grafik yazılımı Windows, Linux, Mac OS ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm büyük işletim sistemlerinde çalışır. Aslında OpenGL, neredeyse tüm yazılım ortamlarında ve donanım platformlarında çalışan dünyadaki tek API’dir.

OpenGL 4.6 sürümündeki yenilikler nelerdir?

OpenGl’in 4.6 sürümü , daha yüksek performans ve yürütme için çok sayıda güncelleme ile birlikte gelir  . Spesifikasyon el kitabı taşma sorguları, sayaçlar ve istatistikler aracılığıyla birçok bilgi sunar. Yüksek verimli gölgelendirici (AZDO) yürütme, anizotropik filtreleme ve ayrıca geometri işleme sağlar. OpenGL indirme pencereleri 7 64 bit de bu sürümde desteklenir ve çeşitli donanım ve sürücü yükseltmeleri sağlar.

OpenGL’ye herhangi bir alternatif var mı?

Açık grafik kitaplığı, düzenli aralıklarla yapılan revizyonlar ve güncellemelerle her zaman gelişmektedir. Grafik kartı şirketleri, güncel tutmak için yenilikler, en son özellikler ve uzantılar eklemeye devam ediyor. Geliştiriciler ayrıca sürücü ve donanımdaki en son gelişmelere erişebilir.

Kullanılabilirliği, kararlılığı ve evrensel açık kaynak bilgileri, onu dünyadaki en modern grafik standartlarından biri yapar. Araç sürekli olarak güncellenir ve kullanıcılara alandaki en son yenilikleri ve uzantıları sağlar. Bununla birlikte, bir alternatif arıyorsanız, DirectX’e göz atmak isteyebilirsiniz  .

OpenGL’yi indirmeli miyim?

Çizgiler, noktalar, üçgenler ve diğer karmaşık geometrik şekiller oluşturmak isteyen bir geliştiriciyseniz, OpenGL’den yararlanacaksınız. Çapraz platform ve çapraz dil grafik standardının çok sayıda işlevi vardır ve kendisini bilgisayar destekli tasarımlarda (CAD), sanal gerçeklik, oyunlar , videolar,  uçuş simülatörleri , tıbbi görüntüleme ve daha fazlasında bulur  !

OpenGL indirme Windows 10 ücretsizdir ve sürekli olarak gelişir. Özellikler ve uzantılar desteklenir veya kabul edilir ve güncellenir, bu da geliştiricilerin kullanmak istedikleri bir özellik için bir sonraki sürüme kadar beklemek zorunda kalmamalarını sağlar. Dahası, OpenGL hemen hemen tüm platformları destekler, bu da onu gerçekten evrensel bir işlev kitaplığı ve uygulamadaki tam davranışları haline getirir.

Artıları

  • Ücretsiz ve evrensel grafik standardı
  • Hemen hemen tüm işletim sistemlerini destekler
  • Düzenli olarak güncellenir

EKSİLERİ

  • Uygulamalar değişebilir

Leave a Reply